Naomi Osaka s-a calificat în prima semifinală din carieră la Miami Open

Japoneza Naomi Osaka, locul 77 WTA, s-a calificat prima dată în carieră în semifinalele Miami Open, după ce a învins-o, cu scorul de 6-2, 6-1, pe americanca Danielle Collins, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 9.

Osaka s-a impus după un meci care a durat 60 de minute, în care a servit 13 aşi şi a devenit prima japoneză care ajunge în această fază la turneul din Florida, după Kimiko Date Krumm, în 1993 şi 1995.

Fostul lider WTA nu a cedat niciun set la această competiţie şi ar putea juca prima finală de turneu WTA 1.000 după 2020.

Adversara ei din penultimul act va fi Belinda Bencic din Elveţia, locul 28 WTA şi cap de serie numărul 22, care a întrecut-o, în 69 de minute, scor 6-1, 6-2, pe australainca Daria Saville, locul 249 mondial, beneficiară a unui wild card.

În celelalte două meciuri din sferturi se vor întâlni, miercuri, spaniola Paula Badosa, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 5 şi americanca Jessica Pegula, locul 21 WTA şi cap de serie numărul 16, respectiv Petra Kvitova din Cehia, locul 32 WTA şi cap de serie numărul 28, şi poloneza Iga Swiatek, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2.

Sursa: Libertatea Zilei