Mihaela Buzărnescu, în semifinalele probei de dublu la Budapesta

Perechea româno-maghiară Mihaela Buzărnescu/Fanny Stollar s-a calificat, joi, în sferturiel de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Budapesta (WTA), dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, după 6-2, 7-5 cu cuplul maghiar Anna Bondar/Dalma Galfi.

Buzărnescu, jucătoare care a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, în proba de simplu, şi Stollar s-au impus după o oră şi 18 minute.

Bondar şi Galfi au ratat o minge de set la 5-4 în actul secund, dar Buzărnescu şi Stollar au anulat-o, au câştigat ghemul, iar apoi au luat alte două ghemuri, setul şi meciul.

Buzărnescu şi partenera sa şi-au asigurat un cec de 3.800 de dolari şi 110 puncte WTA la dublu.

În penultimul act, Buzărnescu şi Stollar vor înfrunta perechea româno-italiană Irina Bara/Sara Errani.