Rafael Nadal s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros

Rafael Nadal l-a învins, luni, cu scorul de 7-5, 6-3, 6-0, pe italianul Jannik Sinner, locul 19 ATP şi cap de serie numărul 18, după un meci care a durat două ore şi 17 minute.

Italianul a condus cu 5-3 în primul set, dar Rafael a câștigat următoarele patru game-uri (7-5). În setul secund, Nadal a avut 4-0, Sinner a recuperat două break-uri (4-3), dar au urmat opt game-uri consecutive adjudecate de „Regele zgurii” (6-3, 6-0).

În faza următoare, Rafael Nadal se va duela cu argentinianul Diego Schwartzman, cap de serie nr. 10. Cei doi s-au întâlnit în semifinalele ediției din 2020.

Rafael Nadal a câștigat 35 de seturi la rând la Roland Garros. Ultimul jucător care a reușit să îi ia un set ibericului a fost Dominic Thiem, in finala ediției din 2019.